Home Non-categorized Tika-Bum! Verdens mærkeligste stand-up monolog

Tika-Bum! Verdens mærkeligste stand-up monolog

1362

Nu ved jeg godt man aldrig skal tale ned til sit publikum, men hvor er I skrækkelige, på den ufede måde oven i købet. Jeg har siddet og set en hel del danske stand-uppere indtil jeg simpelthen måtte give op. De var for skrækkelige. Jeg nævner ingen navne. Ikke fordi jeg er civiliseret, jeg går mere ind for civil ulydighed end civilisation, nå, det ved I ikke hvad er, men det er når man overtræder loven på grund af sin samvittighed, ikke fordi jeg er civiliseret altså, men fordi jeg er medlem af Enhedslisten og er kristen og har to sindslidelser. De fleste mener at det er to sindslidelser at være de to ting men: Jeg er deprimeret og gak. Jeg er alle fire ting på en gang. Det er kun muligt fordi jeg er gak. Ellers ville jeg nøjes med at vælge en af de andre tre ting. Jeg tror ikke jeg ville vælge at være deprimeret som fuldtidsbeskæftigelse. Hvis jeg kun var deprimeret så ville jeg have al for meget angst og al for meget skyldfølelse. Det ville være trist. Der ville være for mange vildfarelser i mit liv, for mange meningsløse grublerier, for mange sorte stunder, for meget selvkritik, selvovervurdering, uro, forpinthed, galde, sorthed og venner der ikke ringer. Det ville kort sagt minde alt for meget om en ganske almindelig dag i mit liv. Det kan vi ikke have. Så valget står mellem Enhedslisten og kristendommen. To typer selvfedme for de udvalgte. Bam! Hvem dælen interesserer sig for selvfedme af den kaliber? Skrækkeligt! I er skrækkelige, jeg er skrækkelig. Vent! Vi har noget til fælles!

Det går sådan set ok, synes jeg. Ja, jeg hedder Morten og har to sindslidelser. Det er ret irriterende faktisk. Den ene er at jeg er deprimeret og den anden er at jeg er gak. Der er jo mange der er deprimerede i Danmark, det er flere hundrede tusinde mener jeg, men jeg er både deprimeret og gak. Det er ret irriterende. Jeg ved simpelthen jeg er gak. Det er ikke irriterende. Det er irriterende for andre. Det er ret irriterende faktisk.

Hvordan er det at vide at man selv er gak? Giver det ikke gode muligheder for at korrigere sig selv? Ikke altid. I går limede jeg en kridtpibe fast til hoveddøren, på ydersiden, og det er først i dag, hvor den irriterende stemning har lagt sig at jeg kan se at det er ret vanvittigt.

I tirsdags var jeg på museum. Pludselig så jeg for mig i fantasien hvordan jeg væltede et bronzeskab oven på en der studerede delfiner. Jeg gjorde det ikke. Det er ret irriterende.

Previous articleAnnonce: 15 timers skifte-væk-show for 450 kroner
Next articleBøvet samtale fundet i mel
Morten Hjerl-Hansen
Morten Hjerl-Hansen (født 15/6 1973) er en dansk blogger, født i København. Jeg boede i de første 19 år af mit liv i et frisindet, litterært og akademisk hjem i Nordsjælland. Min mor er psykiater og min far kemiingeniør. Jeg har to søskende. Igennem barndommen "opfandt jeg nærved ubrugelige ting næsten hver dag" og fortalte mine søskende "eventyr" hvor de selv var hovedpersoner. I 1986 besøgte jeg Houston i USA med familien på et ophold der strakte sig over tre en halv måned. Jeg startede med at programmere i 1986 og lavede ca. 20 større projekter indtil jeg "mistede evnen" i 2018. Student fra N. Zahles Gymnasieskole 1992. Ry Højskole 1993. Læste teologi 1993-1994 i Aarhus. Læste filosofi 1995-2000 i Linköping, Lund og København. Arbejdede som Java programmør 2000 og 2001. Medvirkede i talrige digtoplæsninger i København 2002-2007. Fik en psykose i 2007 "som det tog 10 år at komme sig nogenlunde over". Gift med Else Andersen i 2010 og bosat i Fårevejle. Far i 2014. Har skrevet netavisen The Other Newspaper på dansk og engelsk dagligt siden 2013. Jeg har altid haft eller ejet en dybtliggende skepsis imod at personer kunne være autentiske når de udtalte sig ud fra bastioner, hvad enten der er tale om skoler, teorier, uddannelsesretninger, arbejdspladser, vidensmiljøer eller ting de selv finder på eller regner sig frem til. I samme stund de begynder at tale ud fra bastioner springer det mig i øjnene at de bare er personer, dvs. mennesker. Denne min "fornemmelse" er mere end et instinkt, der er snarere tale om et regulært arbejde for mig, for det har dybtliggende samfundsmæssige og menneskelige konsekvenser at mange er blinde for at de ikke taler som sig selv men som en bastion de tror de repræsenterer sprogligt-eksistentielt. Sprogdragten afslører for mine sanser et dybtliggende hykleri og en uklædelig arrogance. Jeg ønsker at udstille dette dagligsprogsforankrede hykleri i mine tekster. Denne arrogance. Hykleriet er faktisk farligt på mange leder og kanter, for det er kvælende for ulykkelige og spagfærdige røster og rummer kimen til en næsten usigelig vold og menneskeforagt. Jeg hader kynisme så meget at jeg næsten hader kynikeren, men jeg har aldrig hadet nogen ret længe ad gangen. Den der er bange for at gøre sig selv tydelig i en ytring sidder inde med et frygteligt våben, her er tale om tavshedens kolde klinge, men mandsmodet er stærkere endnu. Og mandsmodets tro følgesvend er filosofien. Der er al mulig grund til at at lukke røven med vigtige ytringer langt det meste af tiden og siden sige sin mening ærligt ELLER kærligt. Disse tekster er ment som træning i selvsamme disciplin. (Ærligt OG kærligt har ingen energi til.)