Home Non-categorized En seksuel fantasi af børstet kobber: Smølfine og Gammelsmølf

En seksuel fantasi af børstet kobber: Smølfine og Gammelsmølf

1376

Alene den måde Gammelsmølf overtaler Smølfinefarsmølf til at måtte smølfe hans datter finder jeg enestående. En aften sidder Smølfinefarsmølf og klukker bag mobiltelefonen så det vipper i hele hans krop. Smølfine har ikke set ham grine sådan for det er hans hjerte der får ham til at grine. Gammelsmølf, som Smølfinefarsmølf hemmeligt beundrer, hemmeligt endda for ham selv, idet det er kun to bestanddele inde i Smølfinefarsmølf der beundrer, nemlig hans faderhjerte og hans krop, har skrevet et brev. Da hjertet har overbevist enhver afkrog af hans indre menneske og overtalt ham til at give datteren i de Gammelsmølfske hænder får hun lov at læse med:

Kære Hr. Smølfinefarsmølf,

Det er nu blevet tid til at give Deres datter i mine hænder. Jeg mærker åndeligt på hende at hun kan le og at hun kan lære. Det er to ting der starter med L og det er nok for mig. –

Der er to ting der undrer mig særligt ved menneskearten, nemlig hvor hurtigt man bevæges ud i angsten taktfast bevidnet af advarselsklokker som ringer foranlediget af ofte en syrlig konekommentar, læs om om-syge andetsteds i mine skriblerier, og hvor hurtigt vi overgiver os til glæden, accepten og resignationen, hvis vi føler at den isflage af angst vi lander på egentlig er dybt latterlig i sin vippen i Nordhavet. Latterlig selvfølgelig fordi det er let at bjerge sig over på sit skib inden fødderne bliver kolde. Altså: Deres datter behøver åndelig lærdom i kroppenes møde. De kender historien og jeg kan næsten love Dem at hun ikke bliver forelsket og at jeg ikke bliver tovlig.

Kærlig hilsen

Gammelsmølf

PS. Jeg skal gerne give Dem en vase.

Da Smølfine har smølfet brevet over skulderen på sin far lukker hun øjnene og håber inderligt at han nu vil sige de rette ord. Smølfinefarsmølf med. Han rømmer sig, men før han får sagt noget er hun ude af døren med fast kurs mod Gammelsmølf. Og se, det er en rigtig historie. De smølfer hele natten foranlediget af en faderlig smølfen!

Previous articleKroppens klovnerier
Next articleAnden verdenskrig fortalt fra en numsehulsbakteries synsvikel
Morten Hjerl-Hansen
Morten Hjerl-Hansen (født 15/6 1973) er en dansk blogger, født i København. Jeg boede i de første 19 år af mit liv i et frisindet, litterært og akademisk hjem i Nordsjælland. Min mor er psykiater og min far kemiingeniør. Jeg har to søskende. Igennem barndommen "opfandt jeg nærved ubrugelige ting næsten hver dag" og fortalte mine søskende "eventyr" hvor de selv var hovedpersoner. I 1986 besøgte jeg Houston i USA med familien på et ophold der strakte sig over tre en halv måned. Jeg startede med at programmere i 1986 og lavede ca. 20 større projekter indtil jeg "mistede evnen" i 2018. Student fra N. Zahles Gymnasieskole 1992. Ry Højskole 1993. Læste teologi 1993-1994 i Aarhus. Læste filosofi 1995-2000 i Linköping, Lund og København. Arbejdede som Java programmør 2000 og 2001. Medvirkede i talrige digtoplæsninger i København 2002-2007. Fik en psykose i 2007 "som det tog 10 år at komme sig nogenlunde over". Gift med Else Andersen i 2010 og bosat i Fårevejle. Far i 2014. Har skrevet netavisen The Other Newspaper på dansk og engelsk dagligt siden 2013. Jeg har altid haft eller ejet en dybtliggende skepsis imod at personer kunne være autentiske når de udtalte sig ud fra bastioner, hvad enten der er tale om skoler, teorier, uddannelsesretninger, arbejdspladser, vidensmiljøer eller ting de selv finder på eller regner sig frem til. I samme stund de begynder at tale ud fra bastioner springer det mig i øjnene at de bare er personer, dvs. mennesker. Denne min "fornemmelse" er mere end et instinkt, der er snarere tale om et regulært arbejde for mig, for det har dybtliggende samfundsmæssige og menneskelige konsekvenser at mange er blinde for at de ikke taler som sig selv men som en bastion de tror de repræsenterer sprogligt-eksistentielt. Sprogdragten afslører for mine sanser et dybtliggende hykleri og en uklædelig arrogance. Jeg ønsker at udstille dette dagligsprogsforankrede hykleri i mine tekster. Denne arrogance. Hykleriet er faktisk farligt på mange leder og kanter, for det er kvælende for ulykkelige og spagfærdige røster og rummer kimen til en næsten usigelig vold og menneskeforagt. Jeg hader kynisme så meget at jeg næsten hader kynikeren, men jeg har aldrig hadet nogen ret længe ad gangen. Den der er bange for at gøre sig selv tydelig i en ytring sidder inde med et frygteligt våben, her er tale om tavshedens kolde klinge, men mandsmodet er stærkere endnu. Og mandsmodets tro følgesvend er filosofien. Der er al mulig grund til at at lukke røven med vigtige ytringer langt det meste af tiden og siden sige sin mening ærligt ELLER kærligt. Disse tekster er ment som træning i selvsamme disciplin. (Ærligt OG kærligt har ingen energi til.)