”Vi skulle alle sammen prøve at flytte til det nøjagtige sted på jorden der passer til vores personlige sindelag, men når vi så kommer hjem og bliver adspurgt hvordan rejsen var, så bliver det for indviklet.”
Så vi skal altså nøjes med at prøve at flytte til det nøjagtige sted på jorden der passer til vores personlige sindelag?
”Ja.”
Men det bliver for indviklet når vi skal fortælle om rejsen. Hvorfor?
”Fordi dem derhjemme kender os. De har bare siddet og røget. De har ikke været på rejse. Det bliver dobbeltkonfekt meget hurtigt.”
Ah!
”Man ophæver rejsen ved at tale om den. Og hvis rejsen svarer til personligheden så ophæver man begge dele.”
Det tror jeg så ikke du har ret i. Jeg var engang på en rejse hvor begge mine fødder rådnede væk. Jeg var af din mening og fortalte om rejsen for at fødderne skulle vokse ud igen. I stedet kom der hænder. Nu kan jeg kravle i et træ som en abe.
”Det er sjovt.”
Ja.
”Det kender jeg godt.”


